10 tipov pre kúpu prvej investičnej nehnuteľnosti

10. septembra 2020 Jakub Feranec

10 tipov pre kúpu prvej investičnej nehnuteľnosti

Konečne ste sa rozhodli zaobstarať si svoju prvú investičnú nehnuteľnosť. Gratulujeme Vám - naozaj úprimne a intenzívne, pretože ste sa rozhodli správne. Nákup nehnuteľnosti môže byť totiž obrovským krokom na ceste zabezpečovania Vašej finančnej budúcnosti.

Napriek tomu treba poznamenať, že trh s nehnuteľnosťami je večne premenlivým ekosystémom, v ktorom sú jednoznačne zvýhodnení účastníci s dostatočnými skúsenosťami a hodnotnými informáciami. Práve preto sme sa rozhodli predstaviť Vám 10 odporúčaní, ktorými by ste sa mali riadiť pri nákupe Vašej prvej investičnej nehnuteľnosti.

1. Prezrite si prinajmenšom 100 nehnuteľností

Mnohí investori si jednoducho prezrú dve či tri ponuky vo svojom bezprostrednom okolí a jednu z nich si okamžite kúpia. S najväčšou pravdepodobnosťou za túto nehnuteľnosť dokonca zaplatia oveľa viac, ako by mali.

Keď však posúdite viacero dostupných nehnuteľností vo viacerých lokalitách, získate prehľad a porozumenie o tom, akú skutočnú hodnotu majú objekty v danej lokalite. Takýmto spôsobom veľmi jednoducho zabezpečíte, aby Vás nákup nehnuteľnosti skutočne posunul vpred za Vašimi finančnými cieľmi.

Veľa slávnych a úspešných investorov do nehnuteľností sa polieha na pravidlo „100/10/3/1“.

Všeobecný princíp tohto pravidla je nasledovný: Prezriete si 100 nehnuteľností a pri 10 z nich spravíte cenovú ponuku. Z týchto desiatich ponúk budú v konečnom dôsledku prijaté možno 3, pričom spomedzi nich si nakoniec kúpite 1 nehnuteľnosť.

Stovka nehnuteľností možno znie ako obrovský počet. V súčasnosti sa však môžeme spoľahnúť na internet, vďaka ktorému je rýchla a vyčerpávajúca analýza aktuálneho trhu omnoho jednoduchšou činnosťou ako v minulosti.

Pred nákupom svojej prvej investičnej nehnuteľnosti teda v každom prípade dbajte na to, aby ste vopred posúdili dostatočné množstvo potenciálnych adeptov. Na základe výsledkov Vášho prieskumu potom pristúpte k nákupu.

2. Spoznajte lokalitu

Je kľúčové, aby ste poznali lokalitu, v ktorej sa bude nachádzať Vaša budúca nehnuteľnosť.

Možno sa domnievate, že svoju štvrť predsa poznáte ako vlastnú dlaň. Napriek tomu však pravdepodobne nedokážete odhadnúť, akým smerom sa bude v budúcnosti vyvíjať trh s nehnuteľnosťami v tejto oblasti. Zhromažďovať informácie ohľadom trhu vo zvolenej lokalite je ešte omnoho dôležitejšie v prípade, ak plánujete kupovať nehnuteľnosť mimo svojho domáceho regiónu.

Uistite sa najmä o tom, aké výnosy z nájmov Vás na danom mieste čakajú, a tiež o tom, ako tu bude môcť Váš kapitál narastať. Dôsledným monitorovaním týchto činiteľov sa dopracujete k skutočne hodnotnej investícii.

Pri posudzovaní lokality je dôležité prihliadať na umiestnenie vyhľadávaných destinácií, firemných nehnuteľností a vládnych budov v okolí zvoleného objektu. Tiež Vám odporúčame, aby ste sa pozreli na niektoré z nehnuteľností, ktoré sa v danej lokalite predali v minulosti.

3. Dôvera v realitných agentov by nemala byť neobmedzená

Ak Vám začne realitná agentúra tvrdiť, že na Vašu vyhliadnutú nehnuteľnosť sa objavila ďalšia ponuka, nemusí to nevyhnutne znamenať, že sa o dom skutočne niekto zaujíma. Podobne keď Vám agent bude tvrdiť, že istá nehnuteľnosť je dokonalou investíciou, neznamená to, že bude dokonalou aj pre Vás.

Vždy si o nehnuteľnosti získajte vlastné informácie, prípadne sa poraďte s nezainteresovanými stranami.

Niekedy je vhodné požiadať o ohodnotenie nehnuteľnosti konkurenčnú agentúru. V takom prípade získate posudok, ktorý nie je ovplyvnený tým, že jeho autor získa z predaja nehnuteľnosti vlastnú províziu. Realitní agenti sú často naozaj nápomocní, ale niekedy majú tendenciu prikrášľovať pravdu.

4. Vykonajte inšpekciu budovy a škodcov

Je zarážajúce, koľko nových investorov do nehnuteľností vôbec nevenuje pozornosť prehliadke technického stavu domu či bytu. Obzvlášť dôležité je tiež zistiť, či Vaša budúca nehnuteľnosť nie je napadnutá termitmi, potkanmi alebo inými škodcami.

Keď tejto inšpekcii venujete dostatok pozornosti, ubezpečíte sa o tom, že Vaša investičná nehnuteľnosť vyhovuje všetkým štandardom a v budúcnosti so sebou neprinesie problémy, ktoré by vážne narušili výnosnosť investície.

5. Neprepadajte emóciám

Keď budete kupovať svoju prvú investičnú nehnuteľnosť, nepochybne vo Vás budú burácať emócie. Nenechajte sa nimi ovládnuť. V opačnom prípade sa Vám môže stať, že za objekt zaplatíte neprimerane vysokú sumu. Keď totiž prepadneme emóciám a pri posudzovaní investície si nezachováme objektivitu, veľmi jednoducho môžeme skončiť pri nesprávnom investičnom rozhodnutí.

Keď si hľadáte nové bývanie, emóciám sa nevyhnete. Na nákup prvej investičnej nehnuteľnosti by ste sa však mali pozerať ako na obchodnú transakciu - ako keby ste kupovali akcie na akciovom trhu. Odstráňte emócie z rovnice a pozrite sa na možnosti s otvorenou mysľou.

6. Stanovte si investičné ciele ešte pred nákupom

Tejto chyby sa dopúšťa mnoho ľudí. Veselo si kúpia nehnuteľnosť bez toho, aby vôbec vedeli, aké finančné ciele sledujú. Iba s ťažkosťami dokážu posúdiť, ktoré nehnuteľnosti ich privedú k úspechu, keď nevedia, v čom tento úspech spočíva.

Nekúpite si predsa nepopulárnu nehnuteľnosť, ak chcete, aby Vám zabezpečila pasívny príjem. Ak je Vaším cieľom rýchly kapitálový rast, vyhnete sa zase kúpe nehnuteľnosti vo vidieckych oblastiach. Keď si vopred vytýčite konkrétne finančné ciele, oveľa jednoduchšie dokážete prispôsobiť svoju následnú stratégiu ich dosahovaniu.

7. Porozprávajte sa so susedmi

Opýtajte sa ich na povahu ulice či štvrte a informujte sa o kuriozitách lokality, ktoré by ste mali poznať. Niekedy dokonca ani nezáleží na tom, čo Vám susedia povedia - rozhodujúcim je ich charakter a prístup k novým obyvateľom oblasti. O konkrétnej štvrti Vám totiž najviac povie práve druh ľudí, ktorí v nej bývajú.

Rovnako môžete navštíviť aj miestnu kaviareň a zhovárať sa s ľuďmi, ktorí ju navštevujú. O lokalite, v ktorej plánujete kúpiť nehnuteľnosť, by ste od miestnych obyvateľov mali zhromaždiť čo najviac dostupných informácií.

8. Neuponáhľajte sa

Keď si ľudia vyberajú prvú investičnú nehnuteľnosť, unáhlené rozhodnutia nie sú ničím neobvyklým. Každý ju chce mať v hrsti čo najskôr. Trh sa však nikam neponáhľa a vždy na ňom budú objekty, o ktoré sa môžete zaujímať.

Neponáhľajte sa s nákupom natoľko, aby ste za nehnuteľnosť zaplatili neprimerane veľa, prípadne aby ste si zvolili úplne nesprávne. Za každú cenu sa uistite o tom, že zvolená nehnuteľnosť bude vhodným nástrojom pre dosahovanie finančných výnosov, ktoré očakávate.

9. Analyzujte budúce peňažné toky

Tento krok je o niečo náročnejším. Mali by ste si však uvedomiť, že ak mesačne splácate hypotéku v hodnote 400 eur a nehnuteľnosť budete prenajímať za 450 eur, neznamená to, že peňažný tok nehnuteľnosti bude dosahovať pozitívne hodnoty.

Musíte totiž analyzovať všetky výdavky a príjmy nehnuteľnosti. Pred investíciou by ste sa mali informovať o poplatkoch mestu, správcovských poplatkoch, cene poistenia a ďalších výdavkoch, ktoré môžu byť pre zvolenú lokalitu špecifické. Mali by ste dokonale vedieť, kedy a na aké poplatky sa budete musieť pripraviť, aby ste tomu mohli prispôsobiť Vaše finančné rozhodnutia.

10. Nevyjednávajte iba o cene

Noví investori si často neuvedomujú, že takmer všetko ohľadom nehnuteľnosti môže byť predmetom vyjednávania. Mnohí ľudia sa síce zameriavajú na cenu, ale dohodnúť sa dá aj na ďalších aspektoch nákupu, od výšky zálohy cez spôsob platby až po vybavenie včasného prístupu do nehnuteľnosti.

Jakub Feranec
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok
Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovania na novú úroveň

Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovan...

11. septembra 2020 Tomáš Andel

Prečítať článok
Kúpili ste starší byt a plánujete kompletnú rekonštrukciu?  Týchto 5 tipov určite neprehliadnite.

Kúpili ste starší byt a plánujete ...

11. septembra 2020 Karol Zachar

Prečítať článok