13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

11. septembra 2020 Dušan Sivák

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

Každý, kto už kupoval alebo predával nehnuteľnosť, nepochybne zistil, že tento trh je veľmi neurčitým ekosystémom. Demografické zmeny, ekonomické podmienky, úrokové sadzby a ďalšie faktory zohrávajú zásadnú úlohu v tom, akým „dobrým“ je trh pre kupujúceho alebo predávajúceho. Nie je výnimkou, že iba v priebehu niekoľkých krátkych rokov sa ceny v danej oblasti dramaticky zmenia.

Napriek vzostupom a pádom miestnych a národných trhov s nehnuteľnosťami však existujú určité veci týkajúce sa procesu nákupu a predaja, ktoré zostávajú konštantnými. Prinášame Vám niekoľko vhodných odporúčaní, ktoré môžu potenciálni kupujúci a predávajúci aplikovať na trhu s nehnuteľnosťami bez ohľadu na jeho momentálny stav.

1. Vždy vykonajte dôkladný prieskum súčasného trhu

Hoci sa hodnoty nehnuteľností menia v dôsledku dynamiky miestnej ponuky a dopytu a širších celonárodných ekonomických podmienok, je dôležité pamätať na to, že nehnuteľnosti sa vždy predávajú práve za takú hodnotu, akú je trh v tom čase schopný znášať. Či už kupujete alebo predávate, spravte si poriadny prieskum trhu, načrtnite si svoje dáta a využite rôzne zdroje, aby ste si boli istý v dostupných možnostiach a ponúkaných cenách.

2. Neodmietajte lacné ponuky bez vyjednávania

Keď Váš domov predávate, veľmi pravdepodobne sa budete cítiť, že sa vzdávate niečoho osobného, čo máte radi. Nízka cenová ponuka môže v niektorých prípadoch dokonca predajcu uraziť. Keď totiž niekto kupuje dom, svoj cenový limit si stanovuje na základe vlastných finančných možností. Na druhej strane je však ochotný zvážiť jeho zvýšenie, ak je lokalita nehnuteľnosti skrátka dokonalá, alebo ak je dom čerstvo rekonštruovaný, čo zvyšuje jeho hodnotu. Ostaňte otvorený vyjednávaniu a pracujte s kupujúcim predtým, než definitívne odmietnete nízku cenovú ponuku.

3. Kupujte, kedykoľvek môžete

Na nákup nehnuteľnosti nikdy nie je nesprávny čas. Takzvané zlé časy existujú iba pri predaji. Keď sa totiž pozrieme na trendy v rámci trhov s nehnuteľnosťami za posledné storočie, ceny opakovane stúpajú a klesajú a zažívame rozsiahle rasty a prepady. Najúspešnejšími kupujúcimi sú práve tí, ktorí sú ochotní nechať sa unášať prúdom a sprevádzať nehnuteľnosť po všetkých fázach cyklu. Ak sa Vám naskytne príležitosť, kúpte si nehnuteľnosť. Potom ju budete držať až do obdobia, keď bude jej predaj ziskovým.

4. Na trh s nájomnými nehnuteľnosťami vstúpte iba v prípade, že to dáva zmysel

Ľudia budú potrebovať bývanie po zvyšok svojho života. S ohľadom na aktuálnu priemernú dĺžku života je zrejmé, že nájomníci majú pred sebou ešte veľa nájomného, ktoré bude treba zaplatiť. Kúpte si nehnuteľnosť, ktorú zatiaľ potrebujete. Pokúste sa to tiež spraviť v oblasti, kde je populácia na vzostupe.

5. Zvažujte poplatky

Na trhu s nehnuteľnosťami existujú sprostredkovatelia a je ich veľa - makléri, správcovia, veritelia a ďalší. Každý z nich si čerpá kvapku zo studne. Zatiaľ čo tieto poplatky budú časom pravdepodobne klesať, nikdy úplne neodídu a kupujúci spolu s predávajúcimi to musia prijať ako skutočnosť.

6. Stabilizujte svoje výdavky na bývanie

Trhy s nehnuteľnosťami stúpajú a klesajú, ale existuje istá záležitosť, ktorú čerství majitelia nehnuteľností často prehliadajú. Kúpou bytu si samozrejme budujete vlastné životné prostredie a portfólio aktív, ale tiež získavate kontrolu nad svojimi výdavkami na nájom. Keď máte hypotéku s pevnými splátkami, presne viete, koľko budete platiť za dom počas nasledujúcich 30 rokov. Ako nájomník takýmito zárukami nedisponujete.

7. Vždy investujte na základe lokality

Neriaďte sa iba úrokovými sadzbami či povahou transakčného prostredia. Dobré lokality so silným dopytom a dobrým prístupom k dopravnej infraštruktúre budú v dlhodobom horizonte aj naďalej prekonávať ostatné ponuky. Lokalita je jednoznačne jedným z veľmi pozitívnych faktorov, ktoré Vám napovedia, kam investovať. Úrokové sadzby a objemy transakcií sú lepším ukazovateľom toho, kedy by ste mali investovať.

8. Na trhu s nehnuteľnosťami si nájdite dôveryhodných partnerov

V odvetví, ktoré je silne založené na províziách, je veľmi dôležité nájsť a pracovať s dôveryhodnými a úprimnými jednotlivcami. V najlepšom prípade by mali uprednostniť Vaše dobro pred svojimi vlastnými peňaženkami.

9. Keď plánujete predaj, udržujte nehnuteľnosť v dokonalom stave

Dobre udržiavané domy sa vždy predávajú rýchlejšie - dokonca aj v časoch pomalého trhu s nehnuteľnosťami. Kupujúci ocenia domy, do ktorých je možné okamžite sa nasťahovať. Rekonštruované nehnuteľnosti sú populárnejšie ako tie, ktoré ešte potrebujú veľa práce. Na horúcom trhu sa vo všeobecnosti väčšina domov predáva rýchlo. Ale počas chladnejšieho trhového obdobia sa kupujúci môžu stať veľmi vyberavými, takže predávať sa naďalej budú iba tie krajšie domy.

10. Buďte selektívny a nebojte sa odkráčať

Dodnes platí staré tajomstvo realitných agentov - peniaze zarábate keď kupujete, nie keď predávate. Tým, že si pri nákupe starostlivo vyberáte z dostupnej ponuky nehnuteľností a do transakcií zapájate väčší objem peňazí, izolujete sa od vzostupov a pádov na trhu. Zmluvy navyše nie sú vždy vo Váš prospech, preto sa nebojte odmietnuť a odkráčať. V niektorých prípadoch, tou najlepšou investíciou na ochranu istiny je zastavenie svojho investičného rozhodnutia.

11. K vyjednávaniu pristupujte ako k spolupráci, nie ako k súťaži

Je chybou púšťať sa do rokovaní o nehnuteľnosti, keď sa domnievate, že druhá strana je Vaším protivníkom a je fixovaná na konkrétnu cenu. Cieľom takéhoto procesu by vždy mala byť spolupráca, aby sa dospelo k dohode, ktorá uspokojí obe strany. Prehnane tvrdohlavý postoj môže sabotovať celé vyjednávanie. Niekedy skúste ustúpiť a vžiť sa do situácie druhej strany. Aké riešenie by bolo najlepšie pre všetkých zúčastnených?

12. Nájdite skúseného miestneho realitného agenta

Internet navždy zmenil aj trh s nehnuteľnosťami. Potenciálni predávajúci a kupujúci majú k dispozícii viac informácií ako kedykoľvek predtým. Od miestneho realitného agenta však môžete zistiť skutočnosti, ktoré pozná iba skutočne zasvätený človek. Miestni agenti, ktorí sú odborníkmi na svoje okolie a poznajú objekty a komunitu omnoho lepšie ako Google, budú mať na trhu vždy svoje miesto.

13. Pamätajte, že skutočná hodnota nehnuteľnosti je určená kupujúcim

Bez ohľadu na to, aké podmienky prevládajú na trhu, jeden aspekt sa nikdy nemení - skutočná trhová hodnota nehnuteľnosti sa rovná iba cene, ktorú je kupujúci ochotný zaplatiť. Predávajúci sa často domnievajú, že ich dom či byt má určitú hodnotu. To sa však nie vždy musí zhodovať so sumou, ktorú bude kupujúci ešte považovať za prijateľnú.

Dušan Sivák
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

Korona v oblasti hypoték: Požičali by ste peniaze niekomu, kto už mal problém splácať?

Korona v oblasti hypoték: Požičali...

1. marca 2021 Katarína Fraňová

Prečítať článok
Ako správne naceniť vašu nehnuteľnosť?

Ako správne naceniť vašu nehnuteľn...

7. februára 2021 Peter Benčurík

Prečítať článok
13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok