7 úžasne vysokých mrakodrapov, ktoré prekonávajú rekordy

10. septembra 2020 Karol Zachar

7 úžasne vysokých mrakodrapov, ktoré prekonávajú rekordy

Iba nedávno sa v kinách objavil nový film s názvom „Skyscraper“ („Mrakodrap“), ktorého dej sa zameriava na fiktívnu úžasne vysokú budovu v centre Hongkongu. Pri tejto príležitosti sme si pre Vás pripravili zoznam viacerých rekordných výškových budov, ktoré prekračujú výšku o hodnote 600 metrov. Niektoré z nich sú v súčasnosti už dokončené, iné sa nachádzajú vo výstavbe a ďalšie predstavujú zatiaľ iba koncept na architektonických výkresoch.

Burj Khalifa od spoločnosti SOM, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Burj Khalifa (tiež Burdž Chalífa, či Kalifova veža) je v súčasnosti najvyššou budovou na svete. Mrakodrap Burj Khalifa sa týči do výšky 828 metrov a zahŕňa 160 poschodí. Tento pozoruhodný komplex sa v posledných rokoch stal synonymom moderných mrakodrapov. Za jeho dizajnom stojí architekt Adrian Smith, ktorý v tom čase pôsobil v americkej developerskej spoločnosti Skidmore Owings & Merril (SOM). Mrakodrap je charakteristický trojramenným pôdorysom, ktorého rozloha sa zmenšuje s narastajúcou výškou.

Výstavba budovy bola dokončená v priebehu roka 2010 a zahŕňa luxusné obytné priestory, kancelárie a hotel. Na 124. poschodí sa nachádza vyhliadková plošina, ktorá ponúka panoramatický výhľad na Dubaj, priľahlý oceán a vyprahnutú púšť.

Jeddah Tower od kancelárie Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, Jeddah, Saudská Arábia

Mrakodrap Jeddah Tower, v minulosti známy ako Kingdom Tower, podľa očakávaní čoskoro prevezme rekordný titul od saudskoarabského giganta. Dizajn budovy, ktorý opäť pochádza od architekta Adriana Smitha, pripomína hrot kopije a bude sa týčiť až do výšky prinajmenšom 1 000 metrov. Stane sa tak vôbec prvou budovou na planéte, ktorá prekročí výškový míľnik jedného kilometra.

Tento mrakodrap bude zahŕňať hotel Four Seasons, apartmány s izbovou službou, kancelárske priestory, luxusné byty a najvyššie položené observatórium na svete. Výstavba majestátneho projektu odštartovala v priebehu roka 2013, ale realizácia sa odvtedy stretla už s niekoľkými omeškaniami. V súčasnosti sa na mrakodrape znovu pracuje a jeho dokončenie sa odhaduje na rok 2020.

Shanghai Tower od agentúry Gensler, Šanghaj, Čína

Mrakodrap Shanghai Tower je v súčasnosti ešte stále druhou najvyššou stavbou planéty. Priamo vo finančnej štvrti čínskej metropoly dosahuje výšku 632 metrov. 121 poschodí mrakodrapu je rozdelených do deviatich vertikálnych zón, ktoré zahŕňajú obchody na spodku, kancelárie v strednej časti a hotely a kultúrne zariadenia, ako aj vyhliadkové plošiny na samom vrchole.

Svetoznáma firma navrhla tvar tohto mrakodrapu na základe testov prevádzaných vo veterných tuneloch, čím dosiahla, že zaťaženie štruktúry výškovej budovy je počas intenzívnych tajfúnov znížené až o 24%. Výstavba mrakodrapu bola dokončená v priebehu roka 2016 a v tom istom roku sa mu podarilo získať prestížnu Americkú cenu za architektúru.

Abrádž al-Bajt od kancelárie SL Rasch and Dar Al-Handasah Architects, Mekka, Saudská Arábia

V tesnom závese za šanghajským mrakodrapom sa nachádza komplex budov Abrádž al-Bajt, ktorý sa nachádza nad najväčšou mešitou na svete a najsvätejším pútnickým miestom Islamu.

Najvyššia budova komplexu dosahuje 601 metrov a zahŕňa 120 poschodí, v rámci ktorých sa nachádzajú hotelové izby pre moslimských pútnikov prichádzajúcich do Mekky počas výročnej púte Hajj. Na tomto mrakodrape sú okrem toho umiestnené aj najväčšie vežové hodiny na svete.

Shimao Shenzhen-Hong Kong International Centre, Šen-čen, Čína

Na verejnosť sa dostalo iba veľmi málo detailov o mrakodrape Shimao Shenzhen-Hong Kong International Centre, ktorého dizajnér je rovnako zahalený rúškom tajomstva. Táto stavba je však údajne iba prvou štruktúrou v rámci komplexu viacerých výškových budov, na ktorom pracuje čínska developerská spoločnosť Shiamo Group.

Vizualizácia 668-metrovej budovy, ktorá po svojom dokončení predbehne mrakodrap Shanghai Tower, zobrazuje zvlnené sklenené fasády hlavnej budovy a niekoľkých menších štruktúr. Celý komplex je situovaný na pozemku s rozlohou 322 000 metrov štvorcových, priamo v srdci štvrte Longgang v meste Šen-čen.

Wuhan Greenland Center od kancelárie Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, Wu-Chan, Čína

Ukončenie výstavby 606-metrového mrakodrapu Wuhan Greenland Center bolo pôvodne plánované na rok 2016, ale budova situovaná medzi riekami Jang-c’-ťiang a Han bola nútená čeliť niekoľkým omeškaniam. V súčasnosti sa očakáva, že realizácia projektu bude dovŕšená v priebehu roka 2019.

Jedná sa o ďalší výtvor renomovanej architektonickej kancelárie Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, pričom táto striebristá budova elegantného aerodynamického tvaru bola navrhnutá pre zmiešané účely a zahŕňa 300 000 metrov štvorcových využiteľného priestoru.

The Pearl, Hongkong

Jedným z filmových hitov tohto leta je film s názvom „Skyscraper“, ktorého dramatický dej sa odohráva v 1 066 metrov vysokom mrakodrape. Jeho 240 poschodí bolo vytvorených špecificky pre dej hollywoodskeho trháku a celá štruktúra sa v priebehu filmu ocitne v plameňoch.

Tvorcovia filmu konzultovali konštrukciu kulís priamo s Adrianom Smithom, ktorý sa na našom zozname vyskytol niekoľkokrát. Jeho úlohou bolo zabezpečiť, aby fiktívny mrakodrap pôsobil čo najrealistickejšie. Bol to však produkčný dizajnér Jim Bissell so svojím tímom, ktorý nakoniec vymodeloval stavbu v podobe draka z miestnej legendy. Mrakodrap The Pearl tak zahŕňa veterné turbíny v tvare dvojitej závitnice a 30-poschodové átrium, ktoré je dejiskom veľkého počtu akčných scén filmu.

Karol Zachar
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok
Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovania na novú úroveň

Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovan...

11. septembra 2020 Tomáš Andel

Prečítať článok
Kúpili ste starší byt a plánujete kompletnú rekonštrukciu?  Týchto 5 tipov určite neprehliadnite.

Kúpili ste starší byt a plánujete ...

11. septembra 2020 Karol Zachar

Prečítať článok