Ako renovovať byť aj keď žijete v podnájme

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Ako renovovať byť aj keď žijete v podnájme

Bývanie v podnájme má v mnohých situáciách svoje nesporné výhody. Na druhej strane si však v takejto situácii nemôžete dovoliť prispôsobiť charakter bytu Vašim vlastným predstavám. V priestore, ktorý Vám v podstate nepatrí, totiž môžete vykonávať iba minimálne zásahy do samotnej nehnuteľnosti. Bývanie v podnájme robí z interiérového dizajnu skutočnú výzvu, avšak zároveň Vám otvára nové možnosti, o ktorých by ste v iných prípadoch možno ani nemuseli uvažovať.

Ideálnym príkladom je byt v brazílskom meste Sao Paulo, ktorý Vám predstavíme na nasledujúcich snímkach. Jedná sa o priestor, ktorý v priebehu roka 2017 renovovala dizajnérska kancelária treszerosete - keďže je však reč o prenajatom byte, steny, podlahy a stropy museli zostať v pôvodnom stave. Každý nový prvok interiéru je tak v tomto byte reprezentovaný na mieru vyrobeným nábytkom.

Byt je efektívne rozdelený na dve zóny – na „prízemí“ sa nachádzajú spoločenské priestory v podobe kuchyne, jedálne a obývacej izby, kým druhú zónu tvorí galéria zahŕňajúca spálňu.

Pri renovácii neostal nedotknutý ani jediný kút bytu. Každý priestor tak získal svoj vlastný účel - pod schody sa dokonale zmestili praktické poličky a písací stôl.

Dáva dokonalý zmysel, že dizajnéri sa rozhodli umiestniť pracovný priestor priamo pod schody. V obývacej izbe týmto rozhodnutím ušetrili veľa miesta a efektívne využili dostupné možnosti.

Dizajnéri boli už od začiatku svojho tvorivého procesu rozhodnutí, že vo veľkej miere využijú priestor, ktorý ponúka galériová časť tohto bytu. Za týmto cieľom si zaumienili zariadiť celý priestor modulárnym a všestranným nábytkom, ktorý by bolo možné potenciálne premiestniť a použiť iným spôsobom v rôznych častiach bytu.

Po vstupe cez vchodové dvere sa najprv ocitnete v krátkej chodbe, ktorá vedie do spoločenských priestorov. Tu si hneď pri prvom pohľade všimnete na mieru vyrobené police, ktoré maximalizujú dostupný úložný priestor. Spolu s písacím stolom sú umiestnené priamo pod schodiskom, ktoré vedie na galériu, kde je situovaná spálňa.

Kuchyňa je pomerne malá, ale je vybavená všetkými nevyhnutnými prvkami. Od jedálenského stola a obývacej izby je oddelená barom, čo celému priestoru dodáva členitosť a ilúziu viacerých zón. Veľká sedačka v obývacej zóne je doplnená konferenčným stolíkom, ktorý je možné „nasunúť“ nad samotnú sedaciu plochu, čo mimoriadne efektívne šetrí priestor. Ďalšie miesta na sedenie sa nachádzajú na balkóne a v prípade potreby je možné premiestniť ich do interiéru. Nedá sa pochybovať o tom, že táto renovácia sa dizajnérom vydarila a môže byť inšpiráciou pre každého z nás.

Kuchyňa a jedálenský priestor sú umiestnené priamo pod galériou. Oba tieto priestory sú relatívne malé, ale o to útulnejšie a prívetivejšie.

Veľké úseky stien odkrývajú červené tehly, čo celému bytu dodáva útulné teplo a rustikálnu atmosféru.

Úmyselne neboli dokončené ani niektoré časti stien a stropov, na ktorých sú viditeľné káble a potrubia. Takýto dizajnový prvok dodáva bytu atraktívny a netradičný industriálny štýl.

© 2017 Ana Mello

Časť bytu, ktorá predstavuje obývaciu izbu, vyzerá a pôsobí priestranne, presvetlene a otvorene. Vďačí za to predovšetkým balkónu s veľkými presklenými posuvnými dverami.

© 2017 Ana Mello

Okrem dverí sú tu umiestnené aj vysoké okná, ktoré do interiéru vpúšťajú veľa prirodzeného svetla.

© 2017 Ana Mello

Aj keď je to na prvý pohľad nepredstaviteľné, v byte sa nachádza dokonca aj stojan na bicykel – je vertikálne spojený so zábradlím schodov vedúcich na galériu. Zvyšné časti bytu si tak zachovávajú voľný priestor využiteľný lepším spôsobom.

© 2017 Ana Mello

Na galérii sa nachádza manželská posteľ s dekoratívnym čelom, ktoré dokonale ladí s rustikálno-industriálnou atmosférou bytu.

© 2017 Ana Mello

Jednoduché osvetlenie podčiarkuje textúru a farbu odkrytej tehlovej steny, ako aj charakter elegantných nočných stolíkov pripevnených priamo na stenu.

© 2017 Ana Mello

Dušan Sivák
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok
Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovania na novú úroveň

Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovan...

11. septembra 2020 Tomáš Andel

Prečítať článok
Kúpili ste starší byt a plánujete kompletnú rekonštrukciu?  Týchto 5 tipov určite neprehliadnite.

Kúpili ste starší byt a plánujete ...

11. septembra 2020 Karol Zachar

Prečítať článok