Čo potrebuje generácia milénia vedieť pred kúpou prvého domu

11. septembra 2020 Jakub Feranec

Čo potrebuje generácia milénia vedieť pred kúpou prvého domu

Ak sa radíte medzi príslušníkov generácie milénia a radi by si našli vlastné bývanie s partnerom, spoločný byt je často najdostupnejším riešením. Ak sa však rozhodujete o kúpe domu, pripravte sa na omnoho zložitejšie rozhodnutia a podstatne vyšší investičný záväzok.

S najväčšou pravdepodobnosťou spočiatku strávite mimoriadne dlhý čas zhodnocovaním Vašej finančnej situácie, stanovovaním rozpočtu, sporením peňazí, prezeraním dostupných ponúk, zoznamovaním sa so žargónom trhu s nehnuteľnosťami a zhromažďovaním rôznych odporúčaní. Až potom podniknete svoje prvé kroky smerom k samotnej kúpe nového domu. Až po odhodlaní sa na tento krok však budete katapultovaný priamo do srdca intenzívneho zážitku, počas ktorého sa mnohému naučíte.

Príslušníci generácie milénia sa okrem obvyklých výziev spojených s nákupom domu stretávajú aj s dávkou všeobecnej kritiky. Ich rodiny a priatelia takéto rozhodnutie často neschvaľujú, internet ich odrádza od akéhokoľvek kroku v tomto smere a nie je ničím neobvyklým, že aj realitní agenti sa na rozhodovanie dvoch mladých ľudí pozerajú skepticky.

V súčasnosti totiž o generácii milénia existuje veľa mýtov, v dôsledku ktorých sa ľudia vo všeobecnosti domnievajú, že príslušníci tejto generácie nemajú žiadny záujem investovať do vlastného domu. Nedávne štúdie však v skutočnosti zistili, že príslušníci generácie milénia kupujú omnoho viac domov než sme si doteraz mysleli. Zhromaždené údaje dokazujú, že miera vlastníctva rodinných domov v priebehu roka 2017 narastala najvýraznejšie práve medzi kupcami nehnuteľností vo veku do 35 rokov.

Mladí ľudia z generácie milénia navyše úplne menia fungovanie trhu s nehnuteľnosťami, pretože často vyhľadávajú ponuky veľmi odlišné od predstáv predchádzajúcej generácie. Zároveň je potrebné poznamenať, že na trhu sa v súčasnosti nachádza obzvlášť veľký počet mladých ľudí, ktorí opúšťajú rodičovské domy a majú záujem o kúpu vlastnej nehnuteľnosti.

Kúpa vlastného domu je však mimoriadne vážnym rozhodnutím, ktoré môže byť veľmi náročné a stresujúce, ale v konečnom dôsledku so sebou prináša obrovskú odmenu. Pozrite sa na príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa rozhodli presťahovať sa do svojho prvého spoločného domu. Ich skúsenosti zahŕňajú cenné odporúčania, ktoré Vám pomôžu orientovať sa v tomto komplexnom procese.

Áno, dom je skutočne taký drahý

Keď uvažujete o kúpe domu, pravdepodobne premýšľate o peniazoch. Prvou vecou, ktorú Vám prezradíme, je skutočnosť, že je to naozaj také drahé, ako si myslíte. Spolu so snúbencom sme začali šetriť už rok predtým, než sme vôbec začali premýšľať o rozhovore s realitným agentom. On si dokonca odkladal peniaze už dlho predtým. Napriek tomu nás zaskočila suma, ktorú sme museli zaplatiť vopred, ako aj vyhliadky na naše budúce mesačné platby. Celkovo to bola veľmi stresujúca skúsenosť.

Tiež sme sa veľmi rýchlo presvedčili o tom, že za každým rohom môžu čakať dodatočné náklady. V deň podpisovania zmluvy - keď sme už predpokladali, že sme vyplatili všetko nevyhnutné - sa ukázalo, že predchádzajúci majiteľ domu nezaplatil istý obrovský účet, o ktorý sme sa samozrejme museli postarať sami. Bolo to ďalších niekoľko tisíc naviac a iba jedným z výdavkov, ktoré sme dopredu vôbec neočakávali.

Proces kúpy domu je samozrejme drahou záležitosťou, ale omnoho drahším je samotné vlastnenie takejto nehnuteľnosti. Okrem hypotekárnych splátok budete zrazu vystavený účtom takmer za všetko, na čo si spomeniete. Keď čelíte tesnému rozpočtu, mali by ste myslieť na všetky maličkosti, ktoré si môžu odkrojiť z Vašich financií - predovšetkým jednotlivé súčasti vybavenia domu, ktoré si môžu vyžadovať výmenu. V našom prípade nám už v priebehu prvých týždňov bolo absolútne zrejmé, že budeme musieť veľmi rýchlo vymeniť náš ohrievač na teplú vodu.

Každý obvykle očakáva, že kúpa a prevádzka domu bude finančne náročnou skúsenosťou. Napriek tomu je však náročné sledovať, ako sa z Vášho bankového účtu strácajú peniaze a nevyhnutne smerujú do údržby novej nehnuteľnosti. Nedá sa na to pripraviť.

Budú Vás chcieť využiť

Pred iniciovaním nákupného procesu sme si so snúbencom dávali pozor na to, aby sme sa nedostali do situácie, ktorá by nás priviedla k neudržateľným dlhom. Iba nedávno sme totiž pozerali film o finančnej kríze v roku 2007, ktorá vznikla v dôsledku prasknutia bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. Z takejto možnosti sme boli úplne vydesení.

Viacerí ľudia sa nás snažili ubezpečiť o tom, že v súčasnosti k niečomu takému už nemôže dôjsť a existujú zákony, ktoré nás pred podobnými podvodmi dostatočne chránia. Aj napriek tomu sme počítali s tým, že môžeme naraziť na isté podozrivé prípady. Hovorili sme s niekoľkými ľuďmi z rôznych bánk a všetci okrem jedného nás povzbudzovali k tomu, aby sme sa rozhodli pre hypotéku bez akontácie. Síce to nie je najhorším nápadom na svete, ale nie je ani najlepším. Z dlhodobého hľadiska to môže byť dokonca väčším prínosom pre banku ako pre Vás samotných. Preddavok splatený pri podpise zmluvy má totiž v niektorých prípadoch za následok nižšie náklady na prijatý úver a nižšie úrokové sadzby. Čím nižší je Váš preddavok, tým viac Vás bude veriteľ považovať za riziko - a z toho dôvodu Vám stanoví vyššie sadzby. A tak síce ušetríte na začiatku, ale v rámci dlhodobého horizontu stratíte omnoho viac.

Ak si vopred nezhromaždíte dostatočný objem informácií, veľmi jednoducho sa môžete stať obeťou presvedčivých poskytovateľov hypoték. Majte vždy na pamäti, že banky sa budú v prvom rade starať o svoje zisky.

Propagačným fotografiám realitných agentúr sa nedá dôverovať

Žijeme v roku 2018 a preto si pravdepodobne začnete hľadať dom na online realitných portáloch. Na takýchto miestach síce nájdete veľa fotografií domov na predaj, ale rýchlo si tiež všimnete, že im nikdy nemôžete bezvýhradne dôverovať. Fotografie totiž môžu skresľovať skutočnosť. Miestnosti sa vďaka širokouhlým záberom môžu zdať väčšie, digitálne úpravy obrazu môžu zvýšiť atraktivitu celého objektu a dôkladne poupratovaný interiér môže vyvolať pocit novoty.

Našou radou je, že by ste sa nemali spoliehať výhradne na fotografie. Ak sa Vám niektorá ponuka nepáči v online prostredí, choďte sa pozrieť do domu osobne. Naopak, ak sa Vám niektorá z nehnuteľností zapáči na fotografiách, pri osobnej návšteve si môžete uvedomiť, že vôbec nie je taká atraktívna a je dokonca omnoho menšia. A aj dom s hroznými fotkami na internete sa môže ukázať ako dobrá voľba. Je pravdou, že príslušníkov generácie milénia často láka štýl a interiérový dizajn nehnuteľností, ale majte na pamäti, že tieto prvky môžete jednoducho zmeniť už po samotnej kúpe.

Keď sa nákupný proces rozbehne, veci sa budú diať rýchlo

Nákup domu je zvláštnym procesom. Spočiatku je tak trochu pomalý - strávite veľa času hľadaním perfektného domu a popritom spoznáte niekoľko neatraktívnych možností. Skôr či neskôr začnete mať podozrenie, že strácate motiváciu. Začnete uvažovať o tom, či je lepšie uspokojiť sa s niečím, čo sa nezhoduje s Vašimi snami - alebo bojovať za nehnuteľnosť, na ktorú zatiaľ nemáte peniaze.

Zrazu však narazíte na dom, Vám bude vyhovovať. Všetko začne veľmi rýchlo napredovať. Budete musieť získať ponuku a potom o nej rokovať. Následne budete musieť vybaviť všetky nevyhnutné záležitosti a uzavrieť kúpu ešte predtým, ako majitelia nehnuteľnosti nájdu lepšiu príležitosť.

Ocitnete sa v novej finančnej situácii

Vlastníctvo domu nie je iba drahé - jedná sa o úplne odlišnú finančnú situáciu, na ktorú je ťažké pripraviť sa. Splatenie preddavku a nastavenie hypotéky je iba začiatkom. Ako majitelia domu budete čeliť účtom za rôzne služby, ako aj menším či väčším výdavkom, ktoré sa vyskytnú v priebehu rokov.

Dokonca aj keď disponujete zdravými finančnými návykmi, prispôsobenie sa novej situácii si bude vyžadovať veľa úsilia - obzvlášť v prípade, ak ste dovtedy nežili samostatne. Pravdepodobne budete musieť od základov zmeniť spôsob, ktorým míňate a sporíte peniaze, a aj napriek tomu sa nevyhnete všetkým problémom. Obvykle nie je ľahké prispôsobiť sa a môže trvať aj rok, kým nájdete nový rytmus života.

Budete čeliť novým životným situáciám

Keď už budete majiteľom nového domu, okrem peňazí do neho budete musieť investovať aj veľa námahy. Keď ste totiž doteraz bývali v podnájme, o závažné nedostatky a poruchy sa pravdepodobne staral majiteľ bytu. Avšak vo vlastnom dome budete zodpovedný za každú jeho stránku. Musíte byť dospelým človekom, ktorý sa postará o všetko.

Reakcie okolia môžu byť rôzne

Ako príslušníci generácie milénia sa pri kúpe domu stretnete s rôznymi reakciami. Mnoho ľudí Vás možno bude odhovárať s argumentom, že dom je v súčasnej ekonomickej situácii iba na príťaž. V konečnom dôsledku si však musíte uvedomiť, po čom túžite, čo je pre Vás najlepšie a nevšímať si názory neprajníkov.

Jakub Feranec
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok
Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovania na novú úroveň

Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovan...

11. septembra 2020 Tomáš Andel

Prečítať článok
Kúpili ste starší byt a plánujete kompletnú rekonštrukciu?  Týchto 5 tipov určite neprehliadnite.

Kúpili ste starší byt a plánujete ...

11. septembra 2020 Karol Zachar

Prečítať článok