Korona v oblasti hypoték: Požičali by ste peniaze niekomu, kto už mal problém splácať?

1. marca 2021 Katarína Fraňová

Korona v oblasti hypoték: Požičali by ste peniaze niekomu, kto už mal problém splácať?

Korona zasiahla mnohé oblasti našej ekonomiky a výnimkou nebol ani hypotekárny svet. Prvá vlna priniesla veľa zmien, na ktoré nikto

nebol pripravený. Mnohokrát prepieraná tématika a cesta mierneho zla, ktorú si vláda vybrala prostredníctvom nie veľmi pozitívne vnímaných opatrení. Spravila si marketingovú kampaň, v ktorej deklarovala, že pomohla s nastave- niami v bankách, že odklad splátok nie je
nič negatívne, práve naopak, umožní ľuďom krízu prežiť bez toho, aby mali po jej skončení negatívny zápis v úverovom registri. Ale...

Všade počuť len po “A”, teda ak klient nemá inú možnosť (stratil zamestnanie alebo jeho rodina fungovala na znížených príjmoch), je pre neho menšie zlo požiadať banku o korektný odklad splátok, ako mať negatívny záznam v registri za omeškané splátky.

Nikde však nebolo povedané to “B”, s ktorým som sa ako hypotekárny špecialista stretol už niekoľkokrát po skončení prvej vlny, keď za mnou prichádzali nespokojní klienti. Mnoho z nich požiadalo o odklad splátok aj napriek tomu, že sa ich zhoršená finančná situácia zatiaľ nedotkla. Brali to ako finančné prázdniny, kde financie minuli na mnoho iných, často nie tak dôležitých, vecí. Následne však zistili, že svoj úver neprenesú za výhodnejších podmienok, pretože na slovenskom trhu neexistuje banka, ktorá tzv. neškodný odklad nerieši.

Odklad spátok prináša tiež ďalšie negatívum. Pri klientoch, ktorí oň požiadali, je následne oveľa zložitejšie získať novú hypotéku a automaticky spadajú do horšej bonity. Banka má vždy právo rozhodnúť, koho do svojho portfólia vezme. Sami totiž zostali približne s 10% klientov, ktorí majú odklad a nevedia, či po odklade vôbec začnú opäť splácať. Pozrime sa na to z ich pohľadu. Aj kvôli tomu je získať hypotéku v dnešnej dobe oveľa zložitejšie, ako v období pred koronou, no nie nemožné. Chytá nás druhá vlna korony. Pred- pokladám, že s ňou prídu nové opatrenia, nové možnosti. Buďme pri nich naozaj zodpovední.

Ak vám nikto nepovedal či nepovie, že tie peniaze bude banka žiadať naspäť do posledného centa a dokonca aj úroky za počet dní, za ktoré boli splátky odložené, pričom nehovoríme o pár eurách, tak sa môžu stať iba dve veci. Buď vám banka navýši vašu splátku, čo môže byť problém pre rodinný rozpočet, alebo predlži splatnosť, čím sa vaša hypotéka opäť stane menej výhodná.

Jedným z možných riešení je dať si skontrolovať vaše hypotéky. Zlúčiť menej výhodné úvery a posadiť ich do výhodných úrokov, čo spôsobí napríklad menšiu splátku, pričom aktuálne najnižšia úroková sadzba na trhu je už od 0,39%. Banky sú jedna druhej stále konkurenciou a predbiehajú sa v úrokoch, v preplatení pokút, zaplatení znaleckého posudku či katastra. Aj keď vám to hrá do karát, treba dávať pozor na fakt, že sami rozhodujú, „kto áno a kto nie.“ Premýšľajte preto nad akoukoľvek činnosťou s vašimi financiami a ak sa v tom nevyznáte, využite služby hypotekárneho sprostredkovateľa. Jeho poradenské služby sú zadarmo.

Navjnovšie články

Korona v oblasti hypoték: Požičali by ste peniaze niekomu, kto už mal problém splácať?

Korona v oblasti hypoték: Požičali...

1. marca 2021 Katarína Fraňová

Prečítať článok
Ako správne naceniť vašu nehnuteľnosť?

Ako správne naceniť vašu nehnuteľn...

7. februára 2021 Peter Benčurík

Prečítať článok
13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok