Kúpili ste starší byt a plánujete kompletnú rekonštrukciu? Týchto 5 tipov určite neprehliadnite.

11. septembra 2020 Karol Zachar

Kúpili ste starší byt a plánujete kompletnú rekonštrukciu?  Týchto 5 tipov určite neprehliadnite.

Dopyt „generáciou mladých“ túžiacich po novom bývaní stále pretrváva a nedostatok novostavieb najmä v krajských a okresných mestách nahráva predaju a rastu cien starších bytov. Väčšina slovenských bytov nachádzajúcich sa v typických  „panelákoch“ postavených od 60-tich rokov 20. storočia je stále v pôvodnom stave.

Kompletná rekonštrukcia nie je prechádzka ružovou záhradou a treba sa k nej postaviť zodpovedne. Ak plánujete i vy kúpu staršieho bytu alebo ste už vlastníkom a chceli by ste sa pustiť do kompletnej rekonštrukcie, týchto 5 tipov Vám iste celý proces uľahčí.

1. Plánujte, plánujte, plánujte

Treba si uvedomiť že kompletná rekonštrukcia je investíciou na dlhšie časové obdobie, preto nepodcenujte dôslednú prípravu celého procesu. Od začatia vybavovania povolení až po samotné nasťahovanie môže ubehnúť i 6 mesiacov. Prizvite si na obhliadku architekta, prípadne odborníkov na rekonštrukcie a pripravte si návrh interiéru a základný časový harmonogram všetkých prác. Architekt vám navrhne usporiadanie interiéru, vypracuje realizačné projekty a podklady pre všetkých remeselníkov. V prípade zmien dispozície bytu odporúčame privolať i statika ktorý prípadné zmeny posúdi a navrhne riešenia. Zo skúseností vieme povedať že po rekonštrukcii nájdete „veci ktoré by ste spravili inak“.

2. Stanovte si rozpočet

Kompletná rekonštrukcie je finančne nákladná preto je dobré už pri samotnej kúpe rátať s nákladmi „na vyše“. V súčasnej dobe za sprísnených hypotekárnych podmienkach môže byť problém získať finančné zdroje na rekonštrukciu prostredníctvom úveru, preto je dobré sa už vopred na túto udalosť pripraviť. Podľa rozsahu prác a pri výbere štandardných materiálov sa rekonštrukcia bytu pohybujeme v priemere 200 až 600 € za m2. Definujte si strop vašich finančných možností a rátajte s tým že väčšinou výšku predpokladaných nákladov presiahnete. Odporúčame mať už pred rekonštrukciou uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu z nehnuteľnosti v prípade že by ste napr. „vytopili susedov“ a pod.

3. Nechcite si robiť všetko sami

Veríme že Slováci sú šikovní často však preceňujú svoje schopnosti. Ak ste samozrejme zdatný domáci majster s množstvom rovnako zdatných kamarátov, veríme že bez väčšej pomoci zvládnete rekonštrukciu i sami. Napriek tomu si však dajte vypracovať cenové ponuky či už na búracie práce, realizáciu nových rozvodov, omietky atď. Ideálne je zadanie zákazky jednej spoločnosti ktorá zastreší kompletnú rekonštrukciu. Nebudete mať starosť s odpadom, dodávkou materiálov a hlavne harmonogramom prác, ktorý pod taktovkou skúsených remeselníkov by mal šliapať ako hodinky. Stanovíte si začiatok a koniec stavebných prác, sankcie sa prípadné nedodržanie a čo je hlavné stavebník za prácu poskytuje garanciu. Výber kvalitnej stavebnej spoločnosti je však alfou a omegou úspešnej rekonštrukcie, preto sa pri výbere spýtajte na referencie prípadne si pozrite už realizované rekonštrukcie.

4. Dajte o rekonštrukcii vedieť.

Tak ako vy tak i vaši susedia musia vašu rekonštrukciu strpieť a chcú ju mať čo najskôr zasebou. Najdôležitejšie je preto upovedomiť svojich susedov, pretože dobré susedské vzťahy sú na nezaplatenie. Vyveste jednoduchý oznam od kedy a do kedy budú prebiehať práce a kam sa môžu v prípade problémov obrátiť. Viete aké práce treba oznámiť správcovi bytového domu alebo stavebnému úradu? Podľa stavebného zákona sa rozlišujú 3 druhy stavebných úprav:

1. Udržiavacie práce ktoré nie je potrebné ani ohlasovať stavebnému úradu ako opravy a výmeny nepodstatných stavebných konštrukcií, výmena okien, dverí, podláh, kuchynskej linky, maliarske práce atď.

2. Stavebné úpravy, ktoré podliehajú iba ohláseniu stavebnému úradu ako napríklad z búracie práce na deliacich priečkach alebo výstavba nových priečok, pri ktorých sa musia splniť tri podmienky: nesmú zasahovať do nosnej konštrukcie stavby, nesmú podstatne meniť vzhľad stavby a nesmú meniť účel bývania. Úpravy ohláste stavebnému úradu a správcovi bytového domu. Tlačivá sú zväčša dostupné na internetových stránkach.

3. Stavebné úpravy, na ktoré je potrebné povolenie stavebného úradu ako búracie práce, pri ktorých vlastníci bytov majú záujem zväčšiť priestorové usporiadanie bytu tým, že napr. odstránia nosnú stenu. Každý vlastník bytu sa musí riadiť zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. V zmysle tohto zákona musí na stretnutí spoločenstva vlastníkov bytov získať k plánovaných úpravám súhlas väčšiny vlastníkov v dom, následne sa uskutoční stavebné konanie a stavebný úrad rozhodne v lehote 30 až 60 dní

Pri realizácii stavebných úprav v byte musí postupovať v zmysle stavebného zákona a dodržiavať podmienky, ktoré majú vlastníci bytov dohodnuté v Zmluve o spoločenstve. Nenarúšať kľud v bytovom dome, odstrániť prípadné poškodenia spoločných priestorov na vlastné náklady a pod.

5. Nesnažte sa o ultramoderný interiér

Určite ste už videli rekonštrukcie bytov ktoré by si zaslúžili rekonštrukciu. Ľudia často podliehajú rôznym módnym trendom a často preplnia byt „dizajnovým“ odpadom. Ak už v byte plánujete nejaký ten rôčik zotrvať prípadne ho výhodne predať, pozerajte vpred i pri realizácii interiéru. Hlavne klasické panelové byty ktorých výmera je často menšia, nezapratávajte množstvom zbytočného nábytku a taktiež sa vyvarujte ťažkých a sýtych farieb. Zbytočné dvere odstráňte, priestor otvorte a presvetlite. Náladové LED osvetlenie nepatrí do nábytku a ani do spálne. Lesklé materiály nábytkov sú nepraktické a lacné biele koženkové pohovky budú po dvoch rokoch na vyhodenie. Vybavenie vyberajte s dôrazom na praktickosť a funkcionalitu. Pri návrhu kuchynskej linky dbajte na bezpečnosť, nie je nič horšie ako s horúcim tanierom manipulovať vo výške očí.

Hľadajte inšpirácie na internete, prípadne si zoberte k srdcu rady a skúsenosti blízkych čo už za sebou rekonštrukciu majú. Čo však odporúčame najviac, je od začiatku celej rekonštrukcie spolupracovať s bytovým architektom. Na každý nedotiahnutý detail sa budete musieť pozerať vy.

Rekonštrukcia bytu je dobrodružstvo plné nástrah, ktoré vás bude stáť veľa času, peňazí a stratených nervov. Na jeho konci Vás však bude čakať príjemné prekvapenie v podobe nového bývania podľa vašich predstáv. V prípade novostavieb je však situácia iná, ušetríte čas a v konečnom dôsledku i financie, nakoľko nákladnú rekonštrukciu nemusíte financovať z vlastných zdrojov. Treba zvážiť všetky možnosti a faktory pri výbere nového bývania a hlavne našich 5 tipov!

Karol Zachar
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

Korona v oblasti hypoték: Požičali by ste peniaze niekomu, kto už mal problém splácať?

Korona v oblasti hypoték: Požičali...

1. marca 2021 Katarína Fraňová

Prečítať článok
Ako správne naceniť vašu nehnuteľnosť?

Ako správne naceniť vašu nehnuteľn...

7. februára 2021 Peter Benčurík

Prečítať článok
13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok