Obyvatelia Španielska čelia finančnej kríze v dôsledku vysokých nájmov

10. septembra 2020 Karol Zachar

Obyvatelia Španielska čelia finančnej kríze v dôsledku vysokých nájmov
Ponuky realitnej kancelárie v Madride. Nájmy španielskych nehnuteľností sa neudržateľne zvyšujú, čo vedie k obavám z novej trhovej bubliny.

Nájomné bytových priestorov v Španielsku sa po prekonaní poslednej finančnej krízy neustále zvyšovalo, čo v súčasnosti vyústilo do obáv týkajúcich sa vzniku novej trhovej bubliny. Nemožno pritom zabúdať na skutočnosť, že sa jedná o krajinu, ktorá je ešte stále traumatizovaná kolapsom svojho trhu s nehnuteľnosťami.

Ruth Melidová je 41-ročnou obyvateľkou mesta San Sebastian de los Reyes, neďaleko Madridu a v priebehu apríla zistila, že mesačný nájom bytu, v ktorom žije spolu so svojím nezamestnaným manželom a dvoma deťmi, sa zvýši z hodnoty 605 eur až na 999 eur.

Tejto rodine tak na ďalšie výdavky ostane k dispozícii iba menej než 200 eur. A situácia by sa mohla zhoršiť ešte viac, keby Melidovej manžel prišiel o dávky v nezamestnanosti. Matka dvoch detí povedala: „Ako majú žiť ľudia ako my, ktorí nemajú dostatok finančných prostriedkov? Máme sa presťahovať do lesa?“

Rovnako ako Melidová, čoraz viac obyvateľov Španielska sa stretáva s problémami pri vyplácaní neudržateľne narastajúceho nájomného. Mnohí z nich sú napokon nútení presťahovať sa do iných regiónov a to najmä z okolia Madridu a Barcelony. Najčastejšie sa jedná o rodiny s nízkym príjmom.

Marta Monterová, ktorá je hovorkyňou asociácie pre právo na bývanie v Madride, potvrdila: „Ľudia, ktorí prežili celý svoj život v meste, musia v súčasnosti odchádzať do periférnych oblastí, ktoré sú vo väčšej miere prispôsobené ich rozpočtu.“

Realitná webstránka Idealista uvádza, že nájmy španielskych nehnuteľností sa v priebehu druhého kvartálu tohto roka navýšili až o 15,6%. Od roku 2010 sa v Barcelone zvýšili o 35% a v Madride o 30%.

Angel Serrano, ktorý je konzultantom v Madride, povedal: „Vždy, keď som zmenil ubytovanie, cena pôvodnej nehnuteľnosti sa na portáli Idealista zvýšila o 50 až 100 eur.“

Španielsky premiér Pedro Sanchez nedávno prisľúbil prijatie nového zákona o bývaní, ktorého presné znenie síce zatiaľ ostáva nejasné, ale s najväčšou pravdepodobnosťou bude zahŕňať zvýšenie minimálnej dĺžky nájomnej zmluvy z troch na päť rokov.

Extrémny nárast nájomných poplatkov prichádza v čase, keď sa Španielsko ešte stále zotavuje z ničivej ekonomickej krízy, ktorá začala v priebehu roka 2008, keď došlo k prasknutiu bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. To v tom čase viedlo k vysťahovaniu tisícov zadlžených rodín, ktoré bývali v domoch a bytoch zakúpených pomocou úveru.

Beatriz Toribiová, ktorá je vedúcou výskumu pre webový realitný portál Fotocasa, vysvetlila: „V dôsledku krízy na trhu s nehnuteľnosťami bola drvivá väčšina zasiahnutých spotrebiteľov nútená sťahovať sa do prenajímaných bytov.“

V priebehu septembra tohto roku sa o ďalší škandál postarala istá realitná spoločnosť v Barcelone, ktorá ponúkala miniatúrne izby s rozlohou iba tri metre štvorcové za cenu 200 eur mesačne. Tieto byty sa navyše nachádzali natesnané v rámci domu so spoločnými obytnými priestormi.

Štatistický úrad Európskych spoločenstiev (Eurostat) uviedol, že až 43% španielskych obyvateľov, ktorí si prenajímajú obytné priestory, vynaložilo na splácanie nájomného v priebehu roka 2016 viac než 40% svojich príjmov. To je zarážajúce najmä v porovnaní s priemernými hodnotami vo zvyšku Európskej únie, kde sa jedná o 28% mesačných príjmov.

Monterová povedala: „Niet žiadnych pochýb o tom, že v sektore nájomných nehnuteľností momentálne zažívame neudržateľnú bublinu.“ Monterová zo vzniku tejto situácie obviňuje investičné fondy, ktoré od bánk prevzali nehnuteľnosti v celkovej hodnote niekoľkých miliárd eur, pričom samotné banky získali tieto aktíva od zadlžených rodín.

Práve takýto osud postihol aj bytový komplex Ruth Melidovej. Keď sa sem totiž nasťahovala v roku 2014, nehnuteľnosť bola označovaná ako sociálne bývanie pre znevýhodnené rodiny. Bytový komplex však neskôr prešiel do vlastníctva investičného fondu, ktorý okamžite zvýšil nájomné, čo spôsobilo odchod veľkého počtu nájomcov.

Viacerí z obyvateľov tohto komplexu nedokážu splácať nájom ani v súčasnosti a čakajú na nútené vysťahovanie.

V dôsledku rastúcich nájmov sa v Madride uvoľňuje čoraz viac nehnuteľností.

Fernando Encinar, ktorý je spoluzakladateľom a vedúcim výskumu agentúry Idealista, však povedal, že diskusia o „bubline“ vôbec nie je namieste. Analytik vysvetlil, že súčasný nárast nájomného totiž nie je spôsobený špekuláciami na trhu, ale je dôsledkom ekonomického zotavovania, ktoré začalo v roku 2014.

Španielsko v predchádzajúcich troch rokoch vykázalo nárast ekonomiky o hodnote 3% a viac, pričom na tento rok predpovedá ekonomický rast na úrovni 2,7%.

Encinar potvrdil, že nízke ceny prenájmu spred niekoľkých rokov „neboli reálnymi“ a nepochybne zodpovedali „krízovej situácii“.

Tisíce majiteľov bytov sa od roku 2010 rozhodli prenajímať svoje nehnuteľnosti, keďže v krajine nebol záujem o ich nákup. Španielsko má totiž silnú tradíciu súkromného vlastníctva bytov a domov a pri prechode na obchodný model založený na prenájme boli majitelia nútení účtovať si neprimerane nízke sumy.

Ľavicovo orientované mestské zastupiteľstvo Madridu okrem toho zastáva názor, že za súčasný nárast cien sú zodpovedné inštitúcie podobné službe Airbnb, ktoré sprostredkujú sezónny prenájom bytových priestorov.

Mestská rada v Barcelone sa medzitým snaží nabádať miestnych vlastníkov prázdnych nehnuteľností, aby poskytovali svoje bytové priestory na prenájom miestnym obyvateľom.

Silne ľavicová politická strana Podemos už v parlamente predložila zákon, ktorý upravuje výšku nájomného a zakazuje vysťahovanie nájomníkov, ktorí nemajú k dispozícií iné možnosti bývania. Ďalší politickí hráči však tvrdia, že takýto prístup nie je dlhodobo udržateľným riešením.

Toribiová tvrdí, že Španielska vláda by mala pristúpiť k výstavbe väčšieho počtu sociálnych bytových nehnuteľností. A to obzvlášť v krajine, v ktorej takýto typ bývania predstavuje iba 2,5% z celkovej kapacity trhu s nehnuteľnosťami.

Tento názor sa stretol s odozvou aj v parlamente, pričom španielska vláda plánuje vybudovať 20 000 jednotiek sociálneho bývania už v priebehu nasledujúci štyroch až šiestich rokov.

Protest proti sezónnemu prenájmu nehnuteľností v Portugalsku

Spravodajská agentúra Lusa uviedla, že 24. septembra sa v uliciach Lisabonu zišli stovky domácich obyvateľov, ktorí protestovali proti narastajúcemu počtu krátkodobých nájomných zmlúv pre turistov a zvyšujúcim sa nájmom. O niečo menšia demonštrácia s rovnakým zameraním sa konala aj v severnejšie situovanom meste Porto.

Ana Gagová, ktorá sa podieľala na organizácii protestu, uviedla: „Ľudia si čoraz viac uvedomujú rozsah tohto problému, ale na jeho prekonanie je potrebná účasť politických predstaviteľov. Špekulácie na trhu s nehnuteľnosťami nútia obyvateľov miest sťahovať sa do periférií.“

Denník Jornal de Negocios uviedol, že približne tretina bytov v historickom centre Lisabonu je v súčasnosti vyhradená pre potreby turistického ruchu. Organizátori protestu potvrdili, že sa jedná o približne 15 000 obytných jednotiek. Pre majiteľov je totiž finančne výhodnejšie poskytovať tieto byty turistom, ako keby mali znižovať cenu nájmu na úroveň vyhovujúcu domácim obyvateľom.

Demonštranti okrem toho kritizovali aj opatrenia bývalej konzervatívnej vlády, ktorá počas finančnej krízy v roku 2011 zaviedla opatrenia s cieľom prilákať zahraničných investorov na portugalský trh s nehnuteľnosťami. Súčasná socialistická vláda navyše uviedla, že nemá v pláne meniť tieto opatrenia.

Španielska spoločnosť Caixabank však uviedla, že ceny nehnuteľností v Portugalsku sa po prekonaní finančnej krízy výrazne zvýšili. V priebehu rokov 2015 a 2016 narástli o 5,6% a v minulom roku sa navýšili o ďalších 9,2%.

Karol Zachar
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

Korona v oblasti hypoték: Požičali by ste peniaze niekomu, kto už mal problém splácať?

Korona v oblasti hypoték: Požičali...

1. marca 2021 Katarína Fraňová

Prečítať článok
Ako správne naceniť vašu nehnuteľnosť?

Ako správne naceniť vašu nehnuteľn...

7. februára 2021 Peter Benčurík

Prečítať článok
13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok