Vietnam začína dominovať trhu s luxusnými nehnuteľnosťami v Ázii

10. septembra 2020 Andrej Matys

Vietnam začína dominovať trhu s luxusnými nehnuteľnosťami v Ázii

Aktivita na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami vo Vietname vykazuje bezprecedentný nárast a odzrkadľuje mimoriadne úspešnú ekonomiku krajiny, ktorá v prvom kvartáli roku 2018 zaznamenala medziročný nárast HDP o pozoruhodných 7,38%. Jedná sa o najlepší výkon tejto krajiny za obdobie posledných desiatich rokov.

V Hanoji sa iba v priebehu niekoľkých dní vypredali všetky parcely v rámci oblasti Starlake City, ktorá predstavuje plánovanú komunitu luxusných viliek a pozemkov. Súčasťou tohto komplexu bude rekreačné jazero, niekoľko medzinárodných škôl a výškové budovy zastrešujúce kancelárske priestory.

Developeri luxusných nehnuteľností v Hočiminovom meste sa snažia zaujať trh jedinečnými projektmi, medzi ktoré patrí napríklad komplex Serenity Sky Villas. Jedná sa o objekt zahŕňajúci strešné apartmány v cene 60,84 miliardy vietnamských dongov (2,64 milióna amerických dolárov), súkromné výťahy, štýlové osvetlenie a dizajnérsky nábytok. Každá z týchto luxusných obytných jednotiek bude mať prístup k vlastnému bazénu priamo na balkóne. Neďaleko tohto komplexu stojí obytná výšková budova Feliz en Vista, ktorá predstavuje 34-poschodovú kombináciu záhradných viliek, dvojitých strešných apartmánov a bytov medzi oblakmi. Ponúka päťhviezdičkové vybavenie vrátane VIP salónika, cigarového baru, bazénov so slanou vodou, vyhrievaných vírivých vaní, exteriérových kinosál a zážitkových chodníkov v korunách stromov.

Interiér apartmánu v komplexe Serenity Sky Villas.

Stephen Wyatt, ktorý je riaditeľom vietnamskej divízie realitno-poradenskej spoločnosti Jones Lang LaSalle (JLL), povedal: „Za posledné tri alebo štyri roky sme zaznamenali mimoriadny nárast objemu nových developerských projektov, ktoré sa vo veľkej miere sústreďujú na luxusný sektor trhu.“ Wyatt tiež poukázal na to, že veľkú úlohu v aktuálnom vývoji trhu hrá zmena legislatívy, ktorá v roku 2015 modifikovala práva a povinnosti zahraničných vlastníkov nehnuteľností. Nové znenie vládnych smerníc umožnilo medzinárodným kupujúcim omnoho jednoduchšie nadobúdať dlhodobý prenájom a kupovať nehnuteľnosti na území Vietnamu.

Zahraniční záujemcovia majú v súčasnosti možnosť nakupovať nehnuteľnosti na obdobie 50 rokov a aj z iných dôvodov, ako výhradne na osobné použitie. Developeri môžu navyše cudzincom predávať až 30% jednotiek v obytných komplexoch a 10% parciel v rámci pozemkov určených na výstavbu obytných budov. Investori zo zahraničia mali v minulosti možnosť vlastniť iba jednu obytnú jednotku v rámci ktorejkoľvek rezidenčnej budovy.

Hanoj a Hočiminovo mesto však nie sú jedinými trhmi, ktoré zaznamenali nárast obchodovania s luxusnými nehnuteľnosťami. Aktivita sa zvýšila aj v pobrežných mestách ako Da Nang a Nha Trang, v plážových destináciách ako Ho Tram, ako aj na ostrove Phu Quoc.

Wyatt uviedol: „Vietnam je síce rozvíjajúcim sa trhom s luxusnými nehnuteľnosťami, ale disponuje mladou, dynamickou a podnikateľsky nadanou populáciou, ktorá v súčasnosti dosahuje hodnotu 95 miliónov obyvateľov. Treba tiež poznamenať, že súhrnné bohatstvo obyvateľov tejto krajiny je rovnako na vzostupe. Agentúra The Boston Consulting Group navyše očakáva, že veľkosť „strednej a bohatej triedy obyvateľstva“ by sa mala do roku 2020 viac než zdvojnásobiť, čo vytvorí ďalší dopyt po predaji a prenájme luxusných obytných či komerčných nehnuteľností.

Tieto trendy na trhu neunikli ani pozornosti investorov. Burza v Hočiminovom meste vykázala v priebehu mája mimoriadne veľký objem obchodovania. Spoločnosť Vinhomes, ktorá je najväčším developerom rezidenčných nehnuteľností vo Vietname, zhromaždila v počiatočnej verejnej ponuke akcií (IPO) až 31,1 bilióna vietnamských dongov ($1,35 miliardy). Jedná sa tak o vôbec najväčšiu ponuku IPO, ktorú táto krajina zažila.

Spoločnosť Vinhomes, ktorá vlastní približne polovicu luxusných bytových komplexov v krajine, v oficiálnom vyhlásení uviedla, že objem jej predajov by mal do konca tohto roka dosiahnuť hodnotu 105 biliónov dongov ($4,6 miliardy), pričom v priebehu roka 2019 očakáva zvýšenie tejto hodnoty až na úroveň 175,2 bilióna dongov ($7,6 miliardy). Nedávna správa spoločnosti Savills dokladuje, že ceny vietnamských bytov zaznamenali v období rokov 2013 až 2017 ročný nárast o hodnote 9%, pričom sa očakáva, že priemerné ceny na širšom trhu budú stúpať aj naďalej.

Niektoré z veľkých projektov spoločnosti Vinhomes v súčasnosti zahŕňajú napríklad finančné centrum Berjaya Vietnam v Hočiminovom meste, ktoré v rámci takmer siedmych hektárov zahŕňa špičkovú kancelársku budovu, päťhviezdičkový hotel, luxusné byty a nákupné centrum.

Perfektná príležitosť pre developerov

Matthew Powell, ktorý je riaditeľom divízie spoločnosti Savills v Hanoji (ktorá v hlavnom meste Vietnamu spravuje približne 10 000 obytných jednotiek), vysvetlil, že čoraz viac developerov sa v súčasnosti aktívne pokúša vstúpiť na trh s luxusnými nehnuteľnosťami v tejto krajine. Ešte dôležitejšou je však podľa jeho slov skutočnosť, že „signifikantný“ dopyt láka domácich ako aj zahraničných developerov.

K aktuálnemu vývoju prispieva aj fakt, že takýto investori môžu profitovať z regulačnej legislatívy, ktorá ich nenúti vytvárať si absolútnu závislosť na úveroch. Vo Vietname je totiž možné začať s predpredajom nehnuteľnosti už v momente, keď je ukončená výstavba infraštruktúry, pouličného osvetlenia a realizácia nevyhnutných terénnych úprav.

Vietnam sa síce ešte stále považuje za rozvíjajúci sa trh, avšak štandardy a očakávania v rámci luxusných nehnuteľnosti rýchlo narastajú. Miestni developeri sa totiž rýchlo prispôsobujú medzinárodným požiadavkám v oblasti vkusu a dizajnu.

Powell potvrdil: „Vo Vietname sa už aktuálne začínajú realizovať vysoko prestížne projekty a v blízkej budúcnosti sa nepochybne stretneme s umocnením tohto trendu. V krajine sa čoskoro objavia úžasne luxusné rezorty, doplnené službami určenými pre najprominentnejších investorov a klientov.“

Pridaná hodnota pre kupujúcich a investorov

Sunny Hoangová, ktorá je riaditeľkou medzinárodného predaja obytných nehnuteľností v spoločnosti Savills v Hočiminovom meste, pripisuje vysoký dopyt relatívne nízkym cenám luxusných zariadení. A to predovšetkým v porovnaní s ďalšími mestami juhovýchodnej Ázie ako Bangkok či Singapur, kde sa luxusné byty predávajú za omnoho vyššiu cenu.

Luxusný byt situovaný v centre Hočiminovho mesta môže dosahovať cenu až 115,3 milióna dongov za jeden meter štvorcový ($5 000). Rovnaký objekt v Hongkongu však môže stáť až štyrikrát viac.

Hybnou silou vietnamského trhu s nehnuteľnosťami je zatiaľ ešte stále domáci dopyt. Avšak pre investorov z Taiwanu, Hongkongu, Kórei a Číny, ktorí majú záujem o prémiové produkty, sa Vietnam zdá byť omnoho výhodnejšou destináciou ako trhy v ich vlastných krajinách. Hoangová poznamenala: „Dopyt po luxusných objektoch, ktorý v súčasti zaznamenávame, zásadne prevyšuje celkovú ponuku na trhu. To znamená, že v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov sa bude Vietnamu dariť omnoho lepšie ako ostatným ázijským krajinám.“

Investori sa zároveň môžu pripraviť na atraktívnu návratnosť svojich investícií. Keďže ponuka luxusných bytov je momentálne veľmi obmedzená, obchodovanie na trhu s takýmto typom nehnuteľností sa obvykle spája s vyššími kapitálovými výnosmi, ktoré sa v poslednej dobe medziročne zvyšujú o dvojciferné hodnoty.

Hoangová dodala, že obzvlášť dobré investičné príležitosti sa aktuálne nachádzajú v centrálnej podnikateľskej štvrti Hočiminovo mesta, v rámci nehnuteľností s výhľadom na rieku Saigon a v blízkosti plánovaného uzla mestskej hromadnej dopravy, ktorého konštrukcia by mala byť dokončená v priebehu roka 2022.

Pláž na ostrove Nam Du.

Významný rast bude pokračovať

Vzhľadom na to, že ekonomika Vietnamu naďalej rastie, vývojári očakávajú, že do krajiny sa budú vracať viacerí vysťahovalci, ktorí dopyt po kvalitnom bývaní ďalej navýšia. Developerské spoločnosti sa budú snažiť pokryť tento dopyt realizáciou nových luxusných projektov, ktoré budú vyhovovať očakávaniam zahraničných kupcov a investorov.

Spoločnosť CBRE, ktorá je aktuálne najväčšou investičnou inštitúciou na trhu s nehnuteľnosťami, uviedla, že celková ponuka luxusných bytov dostupných na predaj v Hočiminovom meste predstavuje približne 4 000 jednotiek. Počet obyvateľov najväčšieho mesta v krajine medzitým dosahuje takmer 10 miliónov.

Narastajúci trend je už v súčasnosti viditeľný v rámci zlepšenej kvality nových projektov a rýchlo sa zvyšujúcich cien nehnuteľností. Ceny obytných jednotiek v centrálnych podnikateľských štvrtiach sa blížia k hodnote 12,84 milióna dongov ($557) na meter štvorcový, čo predstavuje zásadné navýšenie voči priemernej cene 9,64 milióna dongov ($418) za rovnakú plochu spred dvoch rokov.

Wyatt nakoniec uviedol: „Vietnam síce ešte sále zaostáva za Bangkokom a ďalšími väčšími mestami v Číne, ale aktuálne analýzy trhu sú neklamným náznakom toho, že tento náskok bude prekonaný už v priebehu najbližších piatich alebo desiatich rokov.“ Spoločnosť JLL navyše predpovedá, že hodnoty obytných nehnuteľností vo veľkých mestách sa v rámci tohto roka navýšia až o 10%, pričom ďalší nárast tejto hodnoty sa s veľkou pravdepodobnosťou dostaví už vo veľmi blízkej budúcnosti.

Zdroj: Savills, WSJ

Andrej Matys
realitný konzultant | predaj

Share

Navjnovšie články

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok
Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovania na novú úroveň

Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovan...

11. septembra 2020 Tomáš Andel

Prečítať článok
Kúpili ste starší byt a plánujete kompletnú rekonštrukciu?  Týchto 5 tipov určite neprehliadnite.

Kúpili ste starší byt a plánujete ...

11. septembra 2020 Karol Zachar

Prečítať článok