Zaha Hadid a jej futuristické majstrovské dielo v New Yorku za $50 miliónov

11. septembra 2020 Peter Benčurík

Zaha Hadid a jej futuristické majstrovské dielo v New Yorku za $50 miliónov
Obývacia izba s panoramatickým výhľadom na New York.

Zaha Hadid bola celosvetovo uznávanou architektkou a držiteľkou Pritzkerovej ceny za architektúru. Predstavíme Vám nehnuteľnosť v srdci New Yorku, ktorá sa zrodila na výkresoch architektky iba niekoľko rokov pred jej predčasnou smrťou v roku 2016.

Prestížny obytný komplex sa týči priamo nad populárnou newyorskou oblasťou High Line a hneď na prvý pohľad je jasné, že krivky charakteristické pre uznávanú architektku zdobia vnútorné aj vonkajšie priestory zariadenia. V objekte sa nachádza 39 samostatných obytných jednotiek, pričom v každej z nich je situovaný unikátny interiérový doplnok navrhnutý priamo slávnou architektkou. V konečnom dôsledku to však bolo jedinečné schodisko umiestnené v strešnom apartmáne, ktoré predstavovalo jednu z najväčších výziev počas výstavby. Spája totiž tri poschodia a je základom futuristicky elegantného štýlu celého bytu.

Greg H. Gushée, ktorý je výkonným viceprezidentom developerskej spoločnosti Related Companies, uviedol, že práve toto schodisko je „interiérovým prvkom na steroidoch“. Gushée tiež vysvetlil, že tento objekt bol iba jedným z dôvodov, prečo výstavba strešného apartmánu trvala tak dlho. V luxusných priestoroch tejto obytnej jednotky je situovaných päť spální a šesť kúpeľní.

Unikátne schodisko navrhnuté Zahou Hadid.

Bytové priestory budovy na adrese 520 W. 28th Street sa začali predávať pred približne tromi rokmi, ale vývojári nenápadne stiahli z trhu strešný apartmán už začiatkom tohto roka. Mimo dosahu verejnosti bol držaný až do polovice októbra, keď bol konečne pripravený na to, aby si ho mohli prezrieť prví potenciálni záujemcovia.

Prestížny strešný apartmán sa rozprestiera na pozoruhodnej ploche 650 metrov štvorcových a zaberá celé tri poschodia. Je pritom charakteristický veľmi nezvyčajným usporiadaním miestností - väčšina z dostupných spální je situovaná na prvom poschodí, spoločenské priestory sa nachádzajú na druhom poschodí a tretie poschodie vedie na súkromnú terasu s výhľadom na mestskú oblasť High Line.

Práve takýto pôdorys dodáva objektu mimoriadnu exkluzivitu, keďže majiteľom a hosťom umožňuje zhromažďovať sa na druhom poschodí a neskôr prirodzene prechádzať do otvoreného priestoru tretieho poschodia, ktoré ponúka jednoznačne najlepšie výhľady z celej budovy. Na každé poschodie sa dostanete buď súkromným výťahom alebo hlavným výťahom budovy. Prirodzene, aj prechádzka po schodisku plnom oblúkov je vizuálne atraktívnou alternatívou.

Zaha Hadid navrhla ostrovček v kuchyni, ktorý následne vyrobilo štúdio Boffi.

Kým v celej jedenásťposchodovej budove sa nachádza dokopy 39 exkluzívnych bytov, približne polovicu z nich už vlastnia súkromní majitelia. Najvyššie tri poschodia komplexu, ktoré tvoria luxusný strešný apartmán, sú momentálne dostupné na trhu v hodnote 50 miliónov dolárov. V dôsledku požadovanej sumy sa jedná o jeden z najdrahších domovov na predaj v New Yorku a zaostáva iba o 7 miliónov dolárov za strešným apartmánom, ktorý sa nachádza v jednej z najvyšších budov sveta a ponúka priamy výhľad na legendárny Central Park.

Exkluzívna budova na adrese 520 W. 28th Street disponuje exteriérovou fasádou, ktorej konštrukcia si vyžadovala obzvlášť veľkú investíciu prostriedkov a práce - je totiž tvorená 954 kusmi nerezovej ocele, ktoré boli ručne rezané a zostavované do svojej finálnej podoby.

Fasáda budovy je tvorená ručne brúsenými komponentmi z nerezovej ocele.

Jedným z dominantných prvkov celej budovy, ale aj samotného strešného apartmánu, sú obrovské okná, ktoré siahajú od podlahy až po strop. Vnútorné priestory zaplavujú dostatočným objemom denného svetla, vizuálne zväčšujú aj tak mimoriadne rozľahlý priestor a samozrejme ponúkajú dokonalý výhľad napríklad na High Line park a priľahlú štvrť Chelsea v newyorskej mestskej časti Manhattan.

Veľké okná sú zárukou prirodzeného svetla a jedinečného výhľadu.

Na prvých dvoch poschodiach luxusného strešného apartmánu nájdete kuchyňu, salónik s otvoreným pôdorysom, ako aj jedáleň, knižnicu a päť spální. Plocha tretieho poschodia je o niečo menšia, aby poskytla dostatočný priestor pre obrovskú strešnú terasu. Všetky priestory obytnej jednotky sú príznačné jednoduchými a vkusnými povrchovými úpravami, vrátane elegantných drevených podláh a stien namaľovaných tlmenými odtieňmi.

Ako sme už uviedli vyššie, kľúčovým prvkom apartmánu je konštruktérsky skvost v podobe bieleho schodiska, ktoré navrhla Zaha Hadid ešte v čase, keď stála na čele celého projektu. Jedná sa o majestátnu špirálovitú štruktúru, ktorá sa hadí okolo priestoru osvetleného strešným oknom a ladne korešponduje s bujnými krivkami kovových okenných rámov na vonkajšej strane fasády, ako aj s motívmi z minulých projektov svetoznámej dizajnérky.

Jednoduchá farebná schéma a elegantný dizajn dodávajú objektu futuristickú atmosféru.

Johannes Schafelner, ktorý je projektovým riaditeľom kancelárie Zaha Hadid Architects (ZHA), v oficiálnom vyhlásení uviedol: „V samotnom centre trojposchodového strešného apartmánu sa nachádza schodisko, ktoré by sme mohli označiť takmer za umelecké sochárske dielo. Prechádza všetkými troma poschodiami a interiér spája priamo s priestrannou vonkajšou terasou, ktorá je korunou obytného komplexu.“

Schafelner ďalej vysvetlil: „Točité schodiská plné kriviek a dekoratívnych prvkov sú charakteristickou súčasťou tvorby Zahy Hadid, pričom si už v minulých projektoch prešli vlastnou evolúciou. Rovnako aj toto schodisko je navrhnuté v súlade s viacerými perspektívami, ktoré sú schopné naplno osloviť ľudské vnímanie a upriamujú pozornosť z horizontálnej roviny na vertikálnu - schodisko tak spája tri poschodia apartmánu pomocou elegantného dizajnového jazyka vonkajšej fasády budovy.“

Unikátne schodisko v srdci apartmánu od Zahy Hadid.

S týmto štýlom dokonale ladí aj biely kuchynský ostrovček, ktorý Hadid navrhla v spolupráci s talianskou značkou Boffi a vyskytuje sa vo viacerých apartmánoch naprieč celým komplexom.

Luxusný apartmán na najvyšších poschodiach budovy zahŕňa 237 metrov štvorcových vonkajšieho súkromného priestoru, do ktorého spadá veľká strešná terasa spojená s vonkajšou kuchyňou, jedálenským priestorom a salónikom, ako aj sériou komfortných ležadiel určených na opaľovanie. Hlavná spálňa je tiež vybavená vlastným balkónom a ponúka priestranný šatník a luxusnú kúpeľňu.

Spálňa v strešnom apartmáne komplexu 520 West 28th.

Do tohto apartmánu je možné sa dopraviť súkromným výťahom, zatiaľ čo priamo v obytných priestoroch sa nachádza ďalší výťah, ktorý spája jednotlivé poschodia samotného apartmánu. Ten je možné použiť namiesto ikonického schodiska.

Obyvatelia apartmánu - ale aj celého komplexu - majú prístup aj k ďalším jedinečným vymoženostiam, spomedzi ktorých stojí za zmienku najmä exteriérový bazén, domáca kinosála so systémom IMAX a dobre presvetlená posilňovňa.

Celý obytný komplex je plný detailov, ktoré dopĺňajú jeho luxusnú atmosféru.

Hadid navrhla projekt 520 West 28th Street v spolupráci s partnerom Patrikom Schumacherom, ktorý sa po jej smrti stal riaditeľom architektonickej kancelárie ZHA. Táto luxusná budova predstavuje prvý dokončený projekt spoločnosti ZHA v New Yorku.

Zdroj: Zaha Hadid Architects, Arch Daily

Peter Benčurík
predaj nehnuteľností

Share

Navjnovšie články

Korona v oblasti hypoték: Požičali by ste peniaze niekomu, kto už mal problém splácať?

Korona v oblasti hypoték: Požičali...

1. marca 2021 Katarína Fraňová

Prečítať článok
Ako správne naceniť vašu nehnuteľnosť?

Ako správne naceniť vašu nehnuteľn...

7. februára 2021 Peter Benčurík

Prečítať článok
13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu ...

11. septembra 2020 Dušan Sivák

Prečítať článok