CUKROVAR, NAJLEPŠIA ADRESA

Naozaj nemusíme byť pamätníkmi, aby sme vnímali urbanistickú dynamiku nášho mesta. Pozorovať, ako Trnava pracuje so svojím potenciálom a nevyužité postupne mení na využívané, je vzrušujúce. O to viac, ak sa obyvateľom otvárajú možnosti, ako vo svojom meste nájsť niečo celkom nové aj na “starých”, dôverne známych miestach. Jedným takým je aj Trnavský Cukrovar a jeho nesmierne vzácna poloha otvárajúca nekonečno možností pre voľný čas. Spoznajte s nami lokalitu, ktorej je zbytočné hľadať prirovnania

 

5 min. pešo

PARK PRI KALVÁRII

Najbližším parkom Cukrovaru je Kalvária. Zaslúžene je jedným z najmagickejších miest Trnavy, ktoré je aktuálne zaradené medzi chránené pamätihodnosti mesta. Park je akoby vystrihnutý z okolitej reality a vtiahne vás do tej vlastnej. Od iných parkov ho odlišujú veľmi staré majestátne stromy na čele s 300 - ročnými lipami a tiež niekoľko kľúčových historických faktov. Park Pri Kalvárii bol totiž v minulosti mestským cintorínom, ktorý bol v roku 1980 definitívne zrušený a “presťahovaný”. Jeho éterická atmosféra tu však zostala a skvelé je, že sa nevylučuje ani s aktívnejším relaxom. Beh, badminton, slackline medzi stromami, ale aj piknik a leňošenie tu majú rozhodne svoju osobitú atmosféru.

 

 

 

 

5 min. pešo

CENTRUM NA DOSAH

Do centra mesta vás už čoskoro zavedie novovybudovaná pešia zóna v napojení na Štefánikovú ulicu. Kontúra historických budov vás prevedie voňavými kaviarňami, najlepším gastrom, skrytými uličkami s jedinečnou architektúrou a námestiami, ktoré vám po každé pripomenú iný historický príbeh. Ich objavovanie necháme rozhodne na vás. Byť dobrodruhov vo vlastnom meste je to najväčšie dobrodružstvo.

 

 

5 min. pešo

 

BERNOLÁKOV SAD

Bernolákov sad a pre Trnavčanov tzv. “Promenáda”, predstavuje klasickú letnú alternatívu rozpálenému mestu. V tieni vysokých stromov a 800 - ročných hradieb mesta sa nielen príjemne prechádza a relaxuje, ale aj športuje. To, že má umenie k Cukrovaru blízko, potvrdzuje Galéria J. Koniarka, ktorá stojí na začiatku tejto zelenej časti mesta a je dôležitým kultúrnym stánkom.

 

 

5 min. pešo

ŠPORTOVISKO SLÁVIA

Športový areál Slávia je bezprostredným susedom areálu Cukrovaru. Jeho najväčšou dominantou je atletický štadión uprostred s obľúbenou asfaltovou dráhou pre bežcov a korčuliarov. Okrem toho 6 futbalových ihrísk, tenisové kurty, basketbalové a nohejbalové ihriská, lanové centrum a športové centrum Pohoda, kam si zájdete na workout s trénerom. Budovať si vzťah k pohybu a športu už nemôže byť jednoduchšie.

 

 

10 min. pešo

KULTÚRA 

Kultúra je niečo, čo z nás robí komplexné osobnosti. Od detstva nás smeruje a jej blízkosť je rozhodne dôležitá. Skutočnou výhrou je, ak je blízka aj fyzicky. Divadlá, kiná a kultúrne centrá sú od Cukrovaru vzdialené do pár minút. Progresívny Malý Berlín spolu s Nádvorím a pestrým programom súčasného umenia, množstva predstavení a koncertov. Galéria J.Koniarka a synagógy, z ktorých v jednej objavíte výstavný priestor GJK a v druhej známu kaviareň. Silný vzťah kultúry a Trnavy potvrdzuje aj fakt, že sa v minulosti Trnavčania na svoje divadlo doslova finančne zložili. Divadlo J.Palárika si vás získa krásnymi vizuálmi a skvelým repertoárom. Kino Hviezda je legendou, do ktorej sa oplatí ísť nielen na dobrý film ale aj populárne cestovateľské kino.

 

 

25 min. pešo - 10 min. bicykel

NAJKRAJŠIE ZÁPADY SLNKA PRI MÓROVEJ KAPLNKE

Pozorovanie západu slnka z okolia Mórovej kaplnky sa ľahko stane obľúbeným rituálom. Kaplnka bola postavená v roku 1836 a každému, kto má rád “nadhľad” a rád obdivuje krásne výhľady ponúka zelenú panorámu periférie mesta a neďalekých Malých Karpát.

 

 

35 min. pešo - 15 min. bicykel

LESOPARK KAMENNÝ MLYN

Rekreačná oblasť Kamenný mlyn spájajúca lesopark, náučný chodník, rybníky, prírodné kúpalisko, a golfové ihrisko. Zámeru, s ktorým táto zóna v minulosti na zbytku lužného lesa vznikla, zostáva verná aj dnes. Kus prírody s bohatým biotopom na okraji mesta, a len pár minút vzdialená od cukrovaru vybudovanou sieťou cyklotrás, je skutočnou oázou. História “Kamenáča” stojí skutočne na základoch dnes už 500 - ročného mlyna, ktorého pozostatky pri prechádzke určite objavíte. Skvelé je, že si každú ďaľšiu návštevu Kamenného mlynu môžete obzvláštniť niečím novým. Možnosti sú takmer nevyčerpateľné.

 

 

10 min. pešo - 5 min. bicykel

INFRAŠTRUKTÚRA

Rovnako ako všetko to príjemné, oddychové, kultúrne a estetické, máte blízko aj to praktické.

V tesnej blízkosti Cukrovaru je vybudovaná nová infraštruktúra siete obchodov a nového Kauflandu. Nechýba výborné napojenie na obchvat mesta a následne dialnice, a dôležité inštitúcie, či banky máte taktiež vzdialené len zopár minút pešo.

 

-

 

Tak ako pri každom historicky významnom meste aj pri Trnave platí, že jej jednotlivé vrstvy sa v čase a mieste prekrývajú. Niekoľko významov, funkcií a rôznej estetiky rovnakého miesta naprieč históriou. Objavte ich všetky. Chvíľu to síce potrvá, ale z takto strategického bodu akým je Cukrovar, to nebude ťažké.